• Wpisów: 370
  • Średnio co: 6 dni
  • Ostatni wpis: 5 lat temu, 15:35
  • Licznik odwiedzin: 121 051 / 2565 dni
 
dorota.ptaszkowska51
 
Nazwa Rasy:
Welsh Corgi Pembroke (39)

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

WELSH CORGI PEMBROKE

Przez wieki corgi hodowano we względnej czystości rasy, a w niektórych walijskich okręgach do połowy XIX stulecia właściwie nie widywano innych psów. Była to jednak sława lokalna. Na prawdziwą karierę przyszło im poczekać do lat dwudzie-stych naszego stulecia.

Dominującą cechą corgi obu ras jest niepospolita inteligencja. Psy te tak długo pracowały w bliskim kontakcie z człowiekiem i musiały się wykazywać tak ogromną wszechstronnością, że w końcu stały się niemal tak mądre jak ich właściciele.

Są przyjacielskie i bardzo otwarte na nowe znajomości, zarówno z ludźmi, jak i innymi psami, ale też niesłychanie odważne i pewne siebie. Mają o sobie wysokie mniemanie. Anglicy mówią, że corgi to „duży pies w małym opakowaniu”. Sprowokowany raczej podejmuje walkę, niż się cofa.
Odwrotnie niż u innych ras u corgi to suki znacznie częściej mają skłonność do dominacji i bardzo niechętnie oddają raz zdobytą władzę.

Corgi jest łatwy w układaniu i szkoleniu, ale jednocześnie trudny – nie nadaje się dla osób o miękkim sercu. Zarówno cardigan, jak i pembroke może być znakomitym towarzyszem zabaw i opiekunem podchowanych dzieci, bliskim przyjacielem i członkiem rodziny – pod warunkiem, że zostanie wychowany z żelazną konsekwencją. Jeśli mu tego zabraknie, zazwyczaj zdaje się na własny rozum, uznając, iż pan najwyraźniej sam nie wie czego chce i przyda mu się przewodnik stada, który pokieruje jego krokami. Spróbuj więc tylko zostawić mu pole do popisu i niczego nie wymagaj, a wkrótce sterroryzuje domowników. Oczywiście, nie jest to pies duży ani niebezpieczny, toteż nawet z bardzo rozpuszczonym można sobie poradzić. Ale dużo przyjemniej obcować z psem dobrze ułożonym. Jest uroczy, karny, niemal przewiduje kolejne komendy i aż drży z ochoty, by jak najlepiej je wypełnić. A że jest niezwykle spostrzegawczy i bystry, często sprawia to wrażenie, jakby czytał w myślach pana. Lekcje muszą być urozmaicone i ciekawe, inaczej pies szybko się nudzi i traci dla nich zainteresowanie.

Przy szkoleniu psa rasy corgi pamiętaj o jego wrażliwości. Nie znosi on krzyku i przemocy, zresztą nie ma potrzeby, by takie metody stosować. Trzeba być jednak naprawdę stanowczym.

Obie rasy łatwo przystosowują się do stworzonych im warunków. Silne i wytrzymałe, są wytrawnymi piechurami, uwielbiającymi aktywny wypoczynek, ale równie dobrze sprawdzają się jako miejskie kanapowce. Znudzone potrafią jednak same wymyślić sobie rozrywki, więc warto nie dać im gnuśnieć i zająć się ich szkoleniem. Zwłaszcza że to potencjalnie znakomici zawodnicy w konkursach i zawodach, np. miniagility. Szkoda, że w praktyce spotyka się je tam nieczęsto.

DOWÓD OSOBISTY
na podstawie wzorca
Grupa: I FCI.
Wzrost: ok. 30 cm.
Waga: 11-13 kg (pies), 10-12 kg (suka).
Wygląd ogólny: pies krótkonogi, mocnej budowy, o inteligentnym wyrazie.
Sylwetka: wydłużona, grzbiet prosty, mocny, klatka piersiowa głęboka. Oczy: okrągłe, średniej wielkości, orzechowe, zharmonizowane z barwą sierści.
Uszy: stojące, średniej wielkości, szpiczaste.
Ogon: naturalnie szczątkowy lub bardzo krótko cięty.
Umaszczenie: rude, płowe, śniade, czarne podpalane, dopuszczalne białe znaczenia na nogach, szyi, głowie i piersi.

Nie możesz dodać komentarza.