• Wpisów: 370
  • Średnio co: 6 dni
  • Ostatni wpis: 5 lat temu, 15:35
  • Licznik odwiedzin: 121 051 / 2565 dni
 
dorota.ptaszkowska51
 
Zadbany pies jest naszą najlepszą wizytówką, dodatkowo jest to także czynnik, który umożliwi nam rzadsze wizyty u weterynarza i pomoże nawiązać głęboki kontakt z naszym ulubieńcem. Pamiętać musimy o takich zabiegach już od szczenięcia, ponieważ przyzwyczajony pies chętnie pozwala nam wykonywać przy nim wszelkie czynności, co skróci ich czas, a także ułatwi nam na przykład wizyty u lekarza.


Czyszczenie uszu
Wszystkie rasy psów powinny mieć regularnie przeglądane i czyszczone uszy. U niektórych z nich rosną wewnątrz włosy, które upośledzając cyrkulację powietrza sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych patogenów. Z tego względu włosy te należy bezwzględnie usuwać. Szczególną uwagę zwracamy na uszy u psów z długimi i oklapniętymi uszami- u nich infekcje uszu są szczególnie częste. Prawidłowe wnętrze ucha u psa jest bez wydzielimy, ewentualnie lekko błyszczące od woskowiny, ale nigdy nie jest ona ciemna i nie ma przykrego zapachu. Uszy czyścimy zawsze na mokro- specjalnym płynem. Nalewamy jego niewielką ilość do wnętrza, potem masujemy ucho u jego podstawy, słysząc charakterystyczne chlupotanie i wycieramy wewnątrz watką oraz patyczkiem. Nie wkładamy niczego za głęboko do ucha, a jeżeli zauważymy w uchu jakieś ciało obce to musimy koniecznie udać się do weterynarza, żeby opróżnił ucho z takiej zawartości. Dobrze też jest odpowiednio osuszyć uszy psa po kąpieli w rzece lub stawie, a także zapobiegać zamoczeniu uszu podczas kąpieli w domu- można to zrobić za pomocą specjalnych gumowych zatyczek. Wata jest raczej niepolecana, gdyż może zostać w uchu i ciężko będzie nam ją usunąć.

Mycie zębów
Mycie zębów wciąż jest u nas bardzo mało popularne, a stan uzębienia naszych pupilów tragiczny. Pamiętajmy, że zapobieganie odkładaniu się kamienia nazębnego u psa nie tylko ogranicza dla nas późniejsze wizyty i ściąganie kamienia u weterynarza, ale też niweluje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Mycie rozpoczynamy jak najwcześniej, używając specjalnej szczoteczki do zębów i pasty dla psów- dostępnej w sklepach zoologicznych. Jeżeli pies mimo wszystko nie toleruje takiego mycia to stosować możemy specjalne pasty enzymatyczne, rozpuszczające kamień nazębny, dodawane do pokarmu. Początkowo, gdy pies jest młody i ma czyste zęby to myjemy je raz w tygodniu, natomiast jeżeli kamień już występuje to zwiększamy częstotliwość takiego mycia i używamy wyłącznie past enzymatycznych. Bardzo zaawansowany kamień nie nadaje się do takiego usunięcia, musi zrobić to lekarz.

Obcinanie pazurów
Częstotliwość obcinania pazurów u psów uwarunkowana jest przede wszystkim ich trybem aktywności - psy biegające dużo, szczególnie w mieście, na twardym podłożu rzadko mają z nimi problemy, natomiast mało aktywne czworonogi, preferujące spacer po miękkiej nawierzchni bardzo często mają je za długie. Objawia się to przede wszystkim charakterystycznym „stukaniem” paznokci o twarde podłoże- najczęściej panele w domu. U większości psów pazury należy obcinać co 4-6 tygodni. Pazur psa posiada wewnątrz bogato unaczyniony i unerwiony rdzeń- jego naruszenie sprawia psu ból i powoduje krwawienie. Rośnie on wraz z pazurem i obcinanie go staje się wtedy bardzo trudne bez naruszenia rdzenia. Dlatego tak ważne jest dla nas regularne ich skracanie, przerośnięty rdzeń trudno bowiem skrócić, więc późniejsze skracanie będzie boleśniejsze. Przerosnięte pazury mają także negatywny wpływ na zdrowie psa- rosnąc zaginają się one pod spód, co długofalowo powoduje osłabienie funkcji ścięgien w palcu i powoduje dyskomfort. Może dojść także do bolesnego złamania takiego pazura, albo u małych psów może on nawet wrastać w opuszkę, stanowiąc początek infekcji.

Jak rozpoznać jak daleko sięga w paznokciu rdzeń? O ile jest to pazur biały to nie stanowi to dla nas problemu- jest on łatwo widoczny pod światło. W przypadku ciemnym pazurów, które występują u psów dużo częściej sprawa jest utrudniona i często zdajemy się tu na nasze wyczucie i doświadczenie. Punktem pokazującym nam, że nie powinniśmy ciąć dalej jest biała kropka na środku przekroju przeciętego przez nas pazura.

Jak poradzić sobie z obcięciem przerośniętych pazurów? Musimy wykazać się tutaj dużą cierpliwością- tniemy takie pazury kilka milimetrów raz w tygodniu- stopniowo powinien cofać się wtedy w nich rdzeń. Jeżeli jednak proces przerostu rdzenia trwał zbyt długo to będzie nam bardzo ciężko go zredukować.
Przy pielęgnacji psów liczy się przede wszystkim nasza wytrwałość i opanowanie. Nie róbmy nic na siłę i nie zrażajmy się po pierwszych niepowodzeniach. Nasz pupil na pewno będzie nam za to wdzięczny i następny raz będzie dla nas obojga dużo przyjemniejszy.

Nie możesz dodać komentarza.